Bebeklerde İshal Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

14.11.2022
180
Bebeklerde İshal Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde ishal durumu nasıl tedavi edilir, bebeklerde ishal neden olur, bebeklerde ishal nasıl anlaşılır, bebeklerde ishal tedavisi nasıl olur, bebeklerimizi nasıl koruyabiliriz hastalıklara karşı nasıl başa çıkacağız bütün hastalıklarla en etkili koruma yöntemi nedir?

Bütün bu sorularınızın cevabını ayrıntılı bir şekilde anlayacağınız ve okuyabileceğiniz bir içeriktir. Hazırsanız eğer hadi başlayalım o zaman bütün sorularınızın cevabını bulmaya ayrıntılarıyla. Özellikle Yeni doğan emzirme ile beslenen küçük süt çocuklarında nasıl beslendiğini beslenme şekline göre dışkılama sayısı değişir.

Mesela yeni doğan bebeklerde kıvamı normal olmak kaydı ile bir günde toplam 6-7 kez dışkılama normal sayılır. Yeni doğan bebeklerde ilk aylarda dışkılama sayısının çok olması normaldir ek gıdaya geçiş döneminden sonra bu durum biraz daha aza indirgenmiştir. Yaklaşık olarak bundan sonraki dönemde bir yaşın sonuna kadar dışkı sayısı genelde iki ya da üçtür.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

Bebeklerde ishal neden olur bunun belirli nedenler vardır. Bu yüzden ilk olarak nedenler araştırılmalı, ona göre karar verilmeli. Hastalık sırasında en önemli faktör ise dengesiz beslenmektir. Diğer tarafta ise beslenme yetersizliğine yol açmaktadır. İshal yapan virüsler arasında en ön planda olanı rota virüslerdir.

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde olan ishal nedenlerine göre çok fazla değişiklik göstermektedir. Çok kısa sürede metabolizmayı etkilemektedir.İshal Nasıl Anlaşılır.Muayene de bu genel durumlar değerlendirilir. Nabız hızı, ateş, solunum hızı ve derinliği kan basıncı, deri rengi, göz kürelerinin çöküklüğü, ağız kuruluğu, gözyaşının olup olmaması değerlendirilir.

Ayrıca bağırsak sesleri karında şişlik karın ağrısı var ise yeri ve şekli idrarının rengi ve miktarı dikkatlice incelenmektedir. Yapılması gereken bütün tetkikler dikkatli bir şekilde yapılarak incelenip değerlendirilir.

Bebeklerde İshalin Tedavisi Nasıl Olur?

Ülkemizde son yıllarda akut ishal tedavisinde çok fazla değişiklikler olmuştur. İshal olan bebek ve çocuklarınız için evde yapılabilecek ilk tedaviler sıvı kaybını önleyebilmek adına bol miktarda sıvı almalarını sağlamaktır. Bol miktarda sıvı almalarını sağladıktan sonra ishali ortadan kaldırmak için patates püresi ve muz en etkili gıdadır.

Çocuklarımızda ishali durdurabilmek için daha fazla sıvı kaybının yaşanmaması için ilk etapta çubuk kraker, patates püresi ve muz yedirmeliyiz. Yedirirken çok fazla zorlamadan az ve sık olarak yedirmeliyiz. Çok sayıda ve fazla miktarda sulu dışkılar olduğu için çok fazla sıvı kaybı yaşanmaktadır. Özellikle ebeveynlerin ishal olan bebekleri ne bol miktarda su tükettirmeleri gerekmektedir.

Özellikle bebeklerde sıvı kaybı tedavisi bırakılırsa bebeklerde ölüme bile yol açabilir.Bebeklerde ishal durumunda kaybedilen su ilerlediğin zaman dehidrasyonun oluşmasına da neden olmaktadır.

Eğer sıvı tedavisine erken başlanırsa dehidrasyon önlenebilir. Bebeklerde ishal tedavisinin bir diğer önemli ilke ise beslenmenin erken başlatılmasıdır. İshal sürecinde iştahsızlık oldukça fazladır bu sebepten dolayı çocuklarda beslenme çok fazla zorlanmamalıdır.

Anne sütünün her şeyde olduğu gibi ishalde de çok iyi ve etkili koruma yöntemi vardır. Uygun bağırsak florasının devamlılığını sağlar. Gerçekten her şeyde olduğu gibi anne sütü çok mucizevi bir şeydir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde genelde ağır bir ishal görülmez. En önemlisi de anne sütü almaya devam eden ishalli bebeklerde ağır dehidrasyon gelişme olasılığı çok azdır. İshalde iyileşme sureleri değişkenlik gösterebilir. Eğer 7 gün içinde düzelme olmazsa dışkı kültürleri ile neden saptanmalı ve gerekiyorsa antibiyotik verilmelidir.

‌Bu sebeplerden dolayı çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeklerimizin çocuklarımızın elimizden geldiği kadarıyla temiz hijyenik ortamda çok dikkat edilerek büyümesini sağlamalıyız. Özellikle park ve oyun alanların da pek fazla hijyen olmadığından dolayı çocuklarımızı bu tarz yerlere götürdükten sonra hijyene çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Sık sık dezenfekte olmalarını sağlamalıyız.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebekler de ishal nasıl geçer Bazen çok basit gibi görünen şeylerin ardında çok fazla sıkıntı yaratan çok ciddi hastalıklara yol açabilecek şeyler bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı bebeklerimiz de en dikkat edilmesi gereken şey hijyendir. Yediği içtiği giydiği gittiği yerler de her zaman hijyene dikkat etmek gerekmektedir. Bebeklerimiz çok hassastır bünyeleri çok zayıftır.

Mikroplarla mücadele ederken çok zorlanmaktadırlar henüz dış dünyaya kendilerini adapte etmeye çalışırken bir anda karşılaşabilecekleri hastalıklar vücuttaki bağışıklıkları yeterli gelmeyebilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak hasta olan kişilerden kesinlikle uzak durmalarını sağlamalıyız. Hijyene dikkat etmeyen kişilerden uzak durmalarını sağlamalıyız. Çocuklarımıza dokunulmasına izin vermemeliyiz henüz çok küçük oldukları için dışarıdan gelecek bütün hastalıklara karşı çok savunmasız hassas bünyeleri vardır o sebepten ötürü de çok zor atlatabilirler.

Çocuklarımıza karşı bilinçli davranmalı ve bilinçli yetiştirmeliyiz. Biz çocuklarımızın hijyenine dikkat ederken onların da kendilerini hijyen konusunda geliştirmelerini sağlamalıyız. İşin özü ve kısası çocuklarımızı bütün hastalıklardan korumak istiyorsak eğer dikkat etmemiz gereken en önemli iki kural vardır.

İlki en dikkat etmemiz gereken şey hijyendir. İkincisi ise sağlıklı ve doğru beslenmedir. Doğal besinler tükettirmeliyiz. Dışarıdan yemeye ve sağlıksız beslenmeye alıştırmamalıyız. Çocuklarımızı küçüklüğünden itibaren nasıl alıştırırsak hep öyle de gönder.

Sağlıklı dengeli ve doğru beslenen çocukların bağışıklığı çok güçlü olur. Bütün sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bir yazı olmuştur inşallah çocuklarımız bizim her şeylerimizdir. Onların sağlığı ve iyiliği için doğru olanı yapmalıyız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.