Boğaz Ağrısı Nedir ve Neden Olur?

Boğaz Ağrısı Nedir ve Neden Olur?

Boğaz ağrısı özellikle sonbahar ve kış mevsimine geçişlerde kendini göstermektedir.  Virüs veya bakteri kaynaklı bu semptomlar boğazda yanmaya ve ağrıya sebep olur.  Boğaz ağrısı da bu dönemde karşılaştığımız can sıkıcı durumlardan yalnızca birisi. Peki boğaz ağrısı nedir ve neden olur?

Boğaz ağrısının pek çok sebebi olabilir. Bakteri ve virüs dışında sigara kullanmak, yüksek sesle konuşmak, bağırmak ve çok baharatlı yiyecekler tüketmek de boğaz ağrısına sebep olabilir. Çok şiddetli ve uzun süredir geçmeyen bir boğaz ağrınız varsa doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

Çünkü boğaz ağrısı bir hafta gibi kısa sürede geçmiyorsa ciddi bir sorununuz olabilir. Ancak boğaz ağrınız çok şiddetli değilse ve kendinizi iyi hissediyorsanız evinizde yapabileceğiniz pratik çözümlerle boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer boğaz ağrısının sebebi bakterilerden kaynaklanmıyorsa antibiyotik kullanmadan boğaz ağrısının etkisini azaltabilirsiniz. İşte boğaz ağrısından kurtulmak için evde uygulayacağınız basit ve zahmetsiz yöntemler.

  1. Bal: Evlerinizde bulunan baldan 1 tatlı kaşığı kadar alıp sıcak suyla veya bitki çayıyla karıştırın. İsterseniz sıcak, isterseniz biraz bekletip içerek boğaz ağrısının şiddetini azaltabilirsiniz.
  2. Bitki Çayları: Grip olduğumuz zaman çoğumuzun vazgeçilmezi olan bitki çayları boğazınızdaki mukozayı korur ve zararlı organizmaları yok eder. Böylece boğaz ağrınız daha çekilir hale gelir hatta tamamen geçebilir.
  3. Tuzlu Su: Boğaz ağrısı için evde yapabileceğiniz en güçlü ilaçlardan biri tuzlu sudur. Tuzlu su boğazınızı dezenfekte etme konusunda oldukça başarılıdır. Biraz suyun içine atacağınız tuzla gargara yapıp boğaz ağrısını azaltabilirsiniz.
  4. Boğaz Pastili:  Eczanelerde ve büyük marketlerde satılan boğaz pastilleri boğaz ağrısını geçirmeye yardımcı olacaktır. Paketten 1 adet pastili alıp eriyene kadar ağzınızda tutmanız yeterli olacaktır. Eğer boğaz pastili bulamadıysanız karanfil de alabilirsiniz. Bir karanfili biraz çiğneyip ağzınızda bekletmeniz zararlı organizmaları öldürecektir.
  5. Elma Sirkesi: Asidik yapıya sahip elma sirkesi bakterileri öldürmek için evlerimizde kullanılan bir yöntemdir. Sirkeyi içmek yerine suyla seyreltip gargara yapmanız tavsiye edilir. Ancak reflü veya gastrit sorununuz varsa bunu denemeyiniz.
  6. Sarımsak: Sarımsak yemek de büyüklerimizin hastayken sıkça kullandığı yöntemlerden biridir. Bir diş sarımsağı yiyerek boğaz ağrısının azalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer sarımsağı tek başına yemek sizi rahatsız edecekse birkaç damla limon suyuyla da tüketebilirsiniz.
  7. Adaçayı ve Ekinezya: Bitki çayının faydasından bahsetmiştik. Ancak bu sefer çay yerine  boğaz spreyi yapabilirsiniz. Ada çayı ile ekinezyayı sıcak suda bekletin. Özlerini saldıktan sonra sprey şişesine doldurun ve 1-2 saat aralıklarla boğazınıza sıkın. Ağrısı azalacaktır.

Korona Boğaz Ağrısı Yapar Mı?

Dikkat etmeniz gereken bir husus da korona. Şu an tüm dünya pandemi ile mücadele ederken boğaz ağrısının yanında başka semptomları da gösteriyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna mutlaka gidin. Boğaz ağrısı korona belirtilerinden sadece biridir. Ama sadece boğaz ağrısı ile herhangi bir hastalık konusunda kesin sonuca varmak pek doğru olmaz.

Yukarıda saydığımız yöntemler yıllardan beri bildiğimiz ve olumlu etkisini gördüğümüz yöntemlerdir. Ancak şu an tüm dünya bir virüsle savaşırken boğazı ağrıyan her insanın aklına tek bir soru geliyor: ”Korona olmuş olabilir miyim?”  peki korona ile normal bir boğaz ağrısını nasıl ayırt edeceğiz?

Korona için tek semptomun boğaz ağrısı olmadığını söyleyebiliriz. Korona olduğunuzu düşünmek için sadece boğaz ağrısının olması yeterli değildir. Boğaz ağrısının yanında farklı belirtiler de gösteriyorsanız şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Peki bu belirtiler nelerdir? Koronanın boğaz ağrısı dışında metalik tat alma, baş ağrısı, halsizlik, kuru ve şiddetli öksürük ve en önemlisi nefes darlığı gibi belirtileri vardır. Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız sizin ve çevrenizin sağlığı için en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.