Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir: Diş taşı, diş eti hastalıklarında öncü bir sorundur. Diş taşının sürekli bir şekilde temizletilmesi ve dişlerin üzerinde birikmemesi gereklidir. Diş taşı temizletilmeden ise ilerleyen zaman içerisinde diş kayıplarına neden olabilir.

Diş Taşı (Tartar) Temizletilmezse Ne Olur?

Diş hekimleri tarafından diş etleri kolaylıkla temizlenebilir. Diş taşı, dişin dökülmesine neden olmadan önce dişin dış kısmına yapışarak kalır. Dış kısımda oluşan tartarın üzerinde daha fazla bakteri birikmesi daha kolay olur. Bakteriler ile diş taşı zaman içerisinde daha da artar.

Diş taşı, dişin içerisine nüfuz eder ve diş etinde kopmalara dahi neden olabilir. Diş taşlarının yoğun bir şekilde ağız kokusu yaptığı bilinir. Sosyal hayatı da etkileyerek kişinin kendisine karşı olan özgüvenin azalmasına neden olur.

Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir, ağız içerisinde sık sık kanamaya rastlanabilir. Dişin kökü ortaya çıkar ve dişin dökülmesi ile sonuçlanır. Diş taşı, sadece yaşlı insanlarda görülmez. Ortalama bir yaşa sahip insanların 3/4’ü diş taşı sebebi ile diş hastalıklarına yakalanır. Diş dökülmelerinin birçok sebebi diş taşıdır. Özetle;

  • Diş üzerinde var olan bir hastalık var ise olumsuz sonuçlarla karşılaşma ihtimalini arttırır.
  • Görünüş olarak olumsuz sonuçları vardır ve dişlerin şeklinin bozuk olmasına neden olur.
  • Sosyal ortamdan kişinin uzaklaşmasına neden olacak şiddetli ağız kokusuna sebep olur.

Diş Taşı (Tartar) Nedir ve Nasıl Oluşur?

Diş yüzeyinde bulunan diş plakları, bakterilerin kendisine yapışmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Diş taşı temizletilmezse, yüzeye yapışan bakteri onu zaman içerisinde hızla artış gösterir. Diş taşı oluşumu düzenli bir diş bakımı ile önlenebilir. Gün içerisinde ortalama üç kez diş fırçalama işlemi yapılabilir. Ancak diş fırçalama işlemi yüzeysel olmamalıdır.

Yüzeysel diş fırçalama işlemi sonucunda diş taşı oluşumu engellenemez. Dişlerin arasındaki ve üzerindeki yüzeylerin her birisi özen içerisinde temizlenmelidir. Diş fırçalama işlemi 180 saniyeden daha az sürmemelidir. Ayrıca diş fırçalama işlemine yardımcı olarak tartarları yok eden diş macunları tercih edilmelidir. Diş ipi ve uygun bir diş fırçası ile kolay olarak diş bakımı yapılabilir.

Diş yüzeyine tükürük aracılığı ile yapışan yemek artıklarına diş taşı denir. Diğer bir adı ile tartar, diş sağlığı konusunda büyük önem taşır. Diş taşı temizletilmezse, dişte ağrı oluşabilir. Çeşitli diş eti kanamaları ve şiddetli diş ağrıları diş taşı sebebi ile oluşur. Ayrıca diş etinin şekli değişir ve hoş olmayan bir görüntü oluşabilir.

Diş Taşı (Tartar) Neye Sebep Olur?

Diş taşı ilerleyen dönemlerinde kemik kaybına neden olabilir. Diş yüzeyinde oluşan tartar bakterilerin oluşumuna neden olacaktır. Diş plağı, diş taşının üzerine dolmaya başladığı zaman diş fırçalama işlemi çok işe yaramayacaktır. Diş fırçalamak bu durumu önlemek için neden olsa bile, diş taşı oluştuktan sonra diş fırçalamak çok etki etmez.

Bakteriler nedeniyle diş etine ulaşan maddeler, diş etine ciddi zararlar verir. Diş eti zaman içerisinde çekilerek ortaya daha büyük bir diş görünümü sağlar. Hatta kemiğe kadar çekilebilen et, diş taşı temizletilmezse ağız içerisinde kemik kaybına neden olabilir.

Diş Taşı Temizliği Evde Yapılır Mı?

Diş taşı temizliği ev şartlarında da kolaylıkla yapılabilir. Ev içerisinde bu temizliği yapmak için ceviz kabuğuna ihtiyaç duyulur.Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir sorunuzun cevabı ;

  • 1 su bardağı ceviz kabuğu
  • 1 su bardağı su

Ceviz kabuğu ile su bir cezve içerisine konulur. Kaynamaya başlayan karışım ortalama 10 dakika boyunca kısık ateşte bekletilir. Ardından ocaktan alınır ve kullanıma hazır hale gelir. 10 gün boyunca bu karışım düzenli olarak kullanılır.

Diş fırçalama işleminden sonra, diş fırçası bu suya batırılır ve iki dakika bekletilir. Bekletilen diş fırçası alınarak bütün dişlerin yüzeyi fırçalanır. Ancak diş fırçalanan fırça ile aynı ürün kullanılmamalıdır. Bu fırça sadece diş taşının temizlenmesi için kullanılmalıdır. Ortalama 20 gün içerisinde bu tedavi sonuç verir.

Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir ile ilgili yazımız ile tüm görüş öneri ve düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere iletebilir. Evde yaptığınız bakım kürlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.