Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten anorganik pigmentlerin renkli karışımından yüz üzerinde bir tek renk elde etmek ve diğer makyaj malzemelerine zemin hazırlamak için kullanılan kozmetik üründür.

Fondöten, kullanan kişilerin çoğu tarafından yanlış uygulanmaktadır. Doğru fondöten kullanımı için ilk olarak yapılması gereken yüze uygun bir renk tonu seçimi yapmaktır. Düzgün görünümlü, kusursuz bir makyaj için fondöten seçimi çok önemlidir.

Renk tonu doğru seçilmiş olsa da yanlış uygulanan fondöten makyajın kusursuz olmasını sağlamaz iyi bir makyaj için ilk şart fondötenin doğru kullanımıdır.

Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten yüze uygulanmadan önce yüz temizlenmelidir. Daha sonra uygun bir nemlendirci sürüp kuruması beklenmelidir. Böylece yüzü kozmetik ürünlerin verebileceği zararlardan korumuş olursunuz.

Unutulmamalıdır ki fondöten kullanımın diğer şartı da nemlendirici kullanmaktır nemlendirici olmadan kusursuz bir şekilde fondöten süremezsiniz dolayısıyla makyajınız da kusursuz görünmez.

Cilt nemlendiriciyi tamamen emdikten sonra eğer sürülecek olan fondötenin güneş koruması bulunmuyorsa nemlendirici üzerine güneş koruyucu sürmeniz tavsiye olunur bu sizi güneşten ve dış etmenlerden koruyacaktır.

Daha sonra yapılması gereken fondöten bazı kullanmaktır bu makyajınızın daha uzun süreli kalmasını sağlarken makyajınız daha da pürüzsüz olacaktır. Bazların ciltlere göre özellik gösteren çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin yağlı ciltler için farklı, kuru ciltler için farklı, çok nemli ciltler için ayrı ayrı bazlar bulunmaktadır.

Fondöten sürülmeye başlandığında alından başlayarak daha sonra burna, oradan da çeneye önce nokta nokta şekilde sürülmelidir. Bir çok kişi fondöteni sürerken parmaklarını kullansa da aslında bu en iyi yol değildir. Fondöten sürülürken fırça kullanmak en güzel ve en garanti yoldur. Fırça kullanarak sürülen fondötende hatalar minimuma inmektedir. Elle sürüldüğü zaman bu hatalara yol açmaktadır. Ayrıca elle fondöten sürülürken burun çevresine sürülme esnasında tam olarak homojen şekilde yedirme sağlanamamaktadır. Dolayısıyla en iyi yol fırça yardımıyla fondöteni sürmektir.

Kedi dili fırça ve tüm yuvarlak fırçalar fondöten sürerken kullanılabilecek fırça türlerindendir. Bunların dışında fondöten süngeri de kullanılabilir.

Fırça ile fondöten sürerken fırça ucunu bir miktar fondötene batırarak yatay hareketlerle yüzünüze yedirebilirsiniz. Fazla fondöten daha çok kapatır diye düşünülmemelidir fondöten ne kadar doğru uygulanırsa o kadar iyi sonuç verir. Fondöten sürümünde fırça en sağlıklı seçim olacaktır sünger fondöteni emebileceğinden fondöten israfına sebep olabilir.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.