Migren Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Migren Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Migren Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Migren, insanın hayatını ızdıraba çevirebilecek olan bir hastalıktır. Migren ağrıları genelde ataklar şeklinde olur. Bu ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklar ile gerçekleşebilir. Birey ataklar arasında kendini tamamı ile normal hisseder, fakat bir sonraki atağın endişesi içindedir. Eski zamanlarda “yalnızca bir baş ağrısı tipi” olarak görülen migren, artık tamamen bir nörolojik bir hastalık olarak kabul edilmekte.

Migren ağrısı çoğunlukla orda şiddette ya da şiddetlidir. Kişinin normal işlerini yapmasını engelleyebilir, hem migren olan kişi hem de yakınlarındakiler bu durumdan epey etkilenir. Baş ağrıları zonklayıcı veya nabız ile birlikte atan şekilde hissedilir ve başın tek bir yanına da yerleşebilir.

Kusma, bulantı, ışığa ya da sese tahammülsüzlük baş ağrılarına eşlik edebilir. Migren rahatsızlığı kadınlarda %18,6, erkeklerde ise %6,5 oranında görülüyor. Migren rahatsızlığı olan birçok kişide ağır ve diğer semptomlar o kadar şiddetli görülür ki, yalnızca karanlık bir odada yatıp dinlenmek isterler. Bu da tüm günlük yaşantılarını maalesef ki aksatır.

Migrenin Nedenleri Nelerdir?

Migren ağrılarının tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Anne-babadan birinde var ise, çocukta da bu rahatsızlığın görülme oranı %40’tır. Hem annede hem de babada migren olması sonucu, çocukta görülme oranı da %75’dir. Kadınlarda adet kanamasından hemen önce östrojen hormonu düzeylerinin azalması migren ağrısına yol açabilir.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Yiyecek, içecek, yaşam tarzı değişiklikleri ve birçok diğer etken söz konusudur.

Yiyecekler: Eski peynir, çerez, çikolata, yoğurt, incir, soğan, kafeinli yiyecekler, salamura balık/et, sosis, sucuk,salam vs.

İçecekler: Çay, kahve, kafeinli meşrubatlar, diyet soda, alkollü içkiler vs.

Diğer Etkenler: Adet dönemi, hava-mevsim değişiklikleri, deniz seviyesinden yükseklerde bulunmak vs.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Migren baş ağrısı o kadar şiddetlidir ki, bir fonksiyonun yapılmasını etkileyebilir ya da engelleyebilir.Zaman zaman taraf değiştirebilen bu tek taraflı baş ağrılarından genel olarak bir yarıma diğer yarımdan daha fazla eğilim vardır.

Migrende baş ağrısı sıklıkla şakaklarda ve bazen göz ya da gözün arkasına yerleşir. Alın, başın arta tarafı ve kulağın hemen arkası migren baş ağrısının en çok görüldüğü bölgelerdir. Baş ağrısı ile beraber, migren belirtileri olarak aşılı duyarlılık-tepkisellik, depresif duygu durumu, aşırı ve gereksiz neşelenme, durgunluk-donukluk, konsantrasyon ve dikkatte azalma, düşüncede yavaşlama, kelime bulma zorluğu, konuşurken takılma, artmış ışık ses-koku hassasiyeti gibi haller sıklıkla gözlemlenir.

Migren ataklarının diğer baş ağrılarından ayırabilen özellikler şunlardır:

 • Orta şiddette ya da şiddetli ağrı
 • Bulantı görülmesi
 • Kusmanın eşlik etmesi
 • Işığa ya da sese olan hassasiyetin artması
 • Zonklayıcı, nabız gibi artan ağrı
 • Ağrı asıl olara tek taraflıdır
 • Ağrı hareketler artar
 • Bulanık görme
 • Baş dönmesi
 • Kabızlık ve ishal
 • Göz kararması
 • Gözlerde yaşarma
 • Uykusuzluk çekme
 • Hareket edildikçe ağrının artması
 • Kas ve eklemlerde ağrılar
 • Uykudan yorgun kalkmak

Bazı bireylerde migren ağrısından önce 10-30 dakika sürebilen bir aura dönemi yaşanır. Aura parlak ışık çakmaları, titrek, renkli zikzak çizgiler, kör noktalar ya da bir tarafta görme kaybı gibi görsel değişiklikler söz konusudur. Aura ayrıca kollar ya da bacaklarda karıncalanmaya veya uyuşma, baş dönmelerini de içerebilir.

Migren Çeşitleri

Migren çeşitleri doğru tedavi için oldukça önemlidir. Migrenin doğru değerlendirilmesi adına mutlaka ne tip bir migren olduğunu uzman bir doktora danışmalısınız. En sık görülen migren tipi “aurasız migren”dir. Migren ağrısına sahip olanların büyük kısmında aurasız migrene rastlanır. Migrenin diğer bir çeşidi olan auralı migrene sahip olanlarda kimi zaman aurasız ataklar da görülebilir.

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Eskiye göre, günümüz doktorları Migren hakkında daha fazla bilgiye sahip ve migreni önlemek ya da tedavi etmek için daha fazla seçenek sunmakta. Fazla atak geçiren migren hastaları için hekimler sıklıkla önleyici tedaviler tercih ediyor. Migren tedavisinde ilk üç süre, migren hastasının şikayetleri, doktor tarafından değerlendirildikten sonra klinik olarak tanı konulmasıdır.

Beyne ait bazı hastalıklardan şüphelenildiği vakit bunları dışlamak üzere inceleme yapılır. Tekrarlayıcı baş ağrısı olan hastalara bir kez de olsa beyin görüntülemesi yapılarak migreni taklit edebilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Migren tedavisi migren tanısı konulduktan sonra ağrılar seyrekse eğer, ağrı ataklarını geçirmeye yönelik kriz tedavisi planlanır.

Migren tedavisinde bazı zamanlar yalnızca migreni tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması ile ağrı atakları kaybolabilir ya da sıklığı ve şiddeti azaltılabilir. Yine benzer şekilde uzman kontrolünde kullanılan ilaçlar da migren tedavisinde oldukça önemlidir. Gün içerisinde yalnızca bir kez doktor kontrolünde alınan ilaçlar yıllar boyu ağrısız bir yaşam sağlayabilir.

Migrene Ne İyi Gelir?

Bol Su İçmek: Şiddetli baş ağrısı olan migren, vücudun susuz kalması sebebi ile ortaya çıkabilir. Bu sebepten baş dönmesi ve bulantı gibi belirtiler artabilir. Migren ağrısı için su içmek oldukça önemlidir.

 Işık ve Sesten Uzaklaşmak: Migren belirtileri içinde yer alan ışık ve hassasiyet, aynı zamanda ağrıyı da tetikleyebilir. Bu sebepten ilk olarak ışığın az olduğu, koyu renk perdeler ile kapatılmış ya da göz bandı ile ışık kesilebilir. Yine aynı şekilde, şiddetli sesten de uzak durmak migreni hafifletebilir.

 Soğuk Kompres Yapmak: Şiddetli baş ağrıları için tavsiye edilen kompres uygulaması için bir havluyu önce ıslatıp sonra nemli kalacak biçimde sıklıktan sonra buzluktan 15 – 20 dakika bekletin. Ardında havluyu ensenin üst kısmı ile başın tepe noktasına gelecek biçimde yerleştirin. Bu biçimde biraz beklemek baş ağrısını hafifletecektir.

 Lavanta Buharı Uygulamak: Lavantanın baş ağrılarına iyi geldiği bilinmekte. Bununla beraber migren ağrısı için Lavanta buharı faydalı olmaktadır. Bir litre kaynamış su içine damlatılacak 6 damla lavanta yağı ile yapılacak bahar banyosu migren ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur.

 Gümüşdüğme Bitkisi Kürü: Migren ağrısı için uzun yıllardır kullanılan ve migren önleyici olarak bir bitlidir gümüşdüğme bitkisi. Ayçiçeği ailesinden olan bu bitki için tavsiye edilen günlük doz ise 250 mg’dir. Bu miktarı, hap ya da çay yardımı ile alabilirsiniz.

 Veba Otu Kürü: Migrene iyi gelen bitkilerden bir tanesi de veba otudur. Petesites olarak da bilinen bu ot içeriğinde yer alan izopetasin ve petasin adlı bileşenler ile spazm çözücü ve enflamasyonu azaltıcı özelliği var. Günlük olarak 50-100 mg alabilirsiniz.

 Muz: En faydalı meyveler arasında yer alan muz, içeriğinde vitamin ve mineraller sebebi ile baş ağrılarına iyi gelmektedir. Migren ağrınızın başladığı vakit, bir adet muzu yiyerek ağrıyı hafifletmek mümkün. Öte yandan muz kabuğu ve buz ile soğuk kompres de yine migren ağrısını hafifletir.

Zencefil: Zencefilin insan sağlığına faydaları inanılmazdır. Pek çok hastalığına iyi gelen zencefil, migren ağrıları için de önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.