Saç Dökülmesi (Kellik) Neden Olur?

Saç Dökülmesi (Kellik) Neden Olur?

Saç Dökülmesi (Kellik) Neden Olur?

Saç Dökülmesi Kellik Neden Olur? Kellik İçin Etkili Çözüm Yolları Pek çok kişinin büyük problemi olan kellik, teknolojinin ilerlemesi ile beraber hızlı tedavi sonucu çözümlere ulaşıyor. Bunun yanı sıra doğal çözümler ile de bu problemi ortadan kaldırmak çok mümkün.

Kellik Nedenleri

Yaşlanma sonucu zamanla saç dökülmeleri normaldir ancak bazı durumlar sonucu anormal bir şekilde saçlarını kaybedip kel kalan insanların sayısı da oldukça çok maalesef. Fakat diğer saç dökülmeleri ani fiziksel ya da duygusal stres, doğum, çarpışma diyetleri vs. ilaçlar ile tetiklenebilmesi mümkün.

Alopesi areata adı verilen saç dökülmesinin diğer bir biçimi ise saç derisi, sakal, kaş ve kirpiklerin üzerinde kel yamalar oluşmasıdır. Saç dökülmesi, neye sebep olduğuna bağlı olarak pek çok farklı biçimde ortaya çıkabilir. Yalnızca kafa derisini ya da tüm vücudunuzu etkilemesi söz konusudur. Fazla yaygın bir durum olarak kadınları ve erkekleri etkileyen kellik problemi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik sizler için.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi:

Genelde en sık görülen saç kaybı sebebidir. Genetik özellikler ve erkeklik hormonu nedeni ile görülen doğal bir durumdur. Kesinlikle bir hastalık değildir. Birçok sayıda uygulanabilecek tedavi, ilaçlar ile durdurulabilen ve bazı durumlarda tedavi edilebilen bir diğer seçenek; köktencilik yöntemi ile gerekli işlemler tercih edilir.

Saçkıran (Alopesi Areata):

Saçkıran sonucu oluşan kayıplarda düzgün yüzeyli, demir para büyüklüğünde ya da daha geniş yuvarlak biçimde kel alanlar oluşur. Çok az ihtimal ile tüm saç ve vücut kıllarında kayıp yaşanabilir. Her yaştan insanda görülmesi mümkündür. Büyük bir oran ile sinir ve stres nedeni ile oluşan bu vaziyet çocukluk yaşlarında ortaya çıktığında otoimmün kısaca bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar ile ilişkili olması mümkün. Bunların dışında çeşitli topikal ve sistemik tedaviler ve yine psikolojik destek ile tedavisinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Tiroid Hastalıkları:

Çok fazla (hipertroidi) ve çok az çalışan tiroid (hipotroidi) saç dökülmesine sebep olabilir. Tiroid hastalıkları laboratuar testleri ile araştırılır. Hastalığın tedavisi ile saç dökülmesi problemi de ortadan kalkar.

Kansızlık (Anemi):

Çok sık demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık sebebi ile saçlar dökülmeye başlar. B12 ve Folik asit eksiklikleri sebebiyle oluşan anemilerde saç dökülmesi yaşanır. Tespit edilen eksiklik yerine konulunca saç dökülmesi problemi de ortadan kalkar.

Saçlı Deriyi Tutan Hastalıklar:

Likenpilanopilaris ve mantar hastalıkları çeşitli saçlı deriyi tutan hastalıklar da yine kelliğe yol açabilir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi:

Hamilelik süresi boyunca saçlar büyüme aşamasındadır, dolayısı ile saçlarda dökülme dururu, saçlar gürleşir. Doğum gerçekleştikten sonra saçlar dinlenme aşamasına girer ve bu aşamada saçlarda yoğun bir dökülme görünebilir. Bu süreç destek tedaviler ile çok daha sağlıklı ve rahat atlatılabilir.

Yüksek Ateş, Ağır Enfeksiyon Hastalıkları:

Kalıcı bir durum söz konusu değildir, iyileştikten sonra saçlar eski haline kavuşacak ve problem ortadan kalkacaktır.

Trikotillomani (Saç Koparma Alışkanlığı):

Tamamen ruh sağlığı ile ilgili bir durumdur. Tırnak yeme alışkanlığı gibi burada da saçlar koparılır. Psikolojik destek tedavisi ile problem ortadan kalkar.

Şok Diyetler, Hızlı Kilo Vermek, Protein Eksikliği:

Birçok kişinin de bildiği üzere saçların asıl besini proteindir. Protein açısından yeterli beslenmeyen ya da anormal beslenme alışkanlıkları olan kişilerde dökülmelerin görünmesi çok muhtemel. Protein eksikliği yaşayan bireyler protein açısından zengin bir diyet uygulayarak dökülmüş saçlarını geri kazanabilir.

İlaçlar: Kalp hastalığı, depresyon, romatizma, gut, yüksek gelirim sebebi ile reçete edilen ilaçlar ve yüksek dozda A vitamini, sivilce ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesi problemi yaratabilir.

Kanser Tedavileri: Görülen bazı kanser tedavileri saç hücrelerinin bölünmesini durdurabilir ne yazık ki. Saçlar deriden çıkınca zayıflar ve de kırılır. Bu durum terapiden bir ile üç hafta sonra gerçekleşir ve hastalar saçlarının neredeyse %90’ını kaybeder. Terapi sonrası saçlar tekrar eskisi gibi hatta belki eskisinden daha büyük bir sağlık ile büyümeye başlar.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapları, genetik yatkınlık ile beraber saç kaybına yol açabilir. İlaç kullanımı bırakıldığında ise saç problemi de ortadan kalkar.

Kimilerinde görülen bazı saç dökülme tipleri için etkili tedaviler bulunuyor. Saç kaybına yönelik tedaviler arasında ilaçlar, saç büyümesini ve saç kaybını azaltmaya teşvik eden ameliyatlar mevcuttur. Doğal ve Cerrahi Operasyon yöntemler ile kellik problemlerini ortadan kaldırın:

Kellik İçin 6 Doğal Tedavi

 • Sarımsak, Limon, Soğan

Kellik Tedavisi

Bu malzemeler ayrı bir biçimde ya da karıştırılarak kullanılabilir. Sarımsak, limon ve soğan mutfaklarda en çok kullanılan besinlerdir. Bunun yanı sıra, kafa derinizdeki enfeksiyonlar ile etkili bir biçimde mücadele etmenize yardımcı olabilirler.

Malzemeler: 2 diş sarımsak, 1 adet limon (sıkılmış), 1 adet soğan

 • Hindistan Cevizi Sütü ve Havuç

Havuç B6, B12 vitamini ve antioksidanlar bakımından epey zengindir. Bunlar saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak ve saçlarınızın daha iyi görünmesini de sağlayacaktır aynı zamanda.

Malzemeler: 2 adet havuç, 1 fincan Hindistan cevizi sütü

 •  Elma Sirkesi / Pirinç Sirkesi

Saç dökülmesi problemleri ile mücadelede elma sirkesinin yayarları gündemden hiç düşmez. Bunun nedeni ise saçlarınızı kalınlaştırmasıdır. Elma sirkesi, kafa derisindeki kan akışını hızlandırmaya büyük oranda yardımcı olur.

Malzemeler: 2 çorba kaşığı elma sirkesi ya da pirinç sirkesi

Nasıl Uygulayacağız? Kafa derinize sirke ya da şarap ile masaj yapın ve on dakika kadar dinlendirin. Son olarak ılık su ile durulayın.

 • Aleovera

Aloevera kullanmanın saymakla bitmeyen pek çok fayda ve avantajı vardır. Bu sadece cildiniz için değil, aynı zamanda saç deriniz içinde geçerli bir durumdur. Aloevera jeli iyileştirici, nemlendirici ve antienflamatuar niteliklerine sahiptir. Bunun yanı sıra, kafa derinizi nemlendirmek ve tedavi etmek içinde etkili bir çözümdür.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı Aloevera jeli ve su

Nasıl Uygulayacağız? Aloevera yapraklarından çıkan jeli su ile birlikte bir kaba koyun. Jel tamamen eriyene ve pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karışımı karıştırın. Önceki tedavilerde de olduğu gibi, karışımı saç derinize sürün ve 10 dakika bekleyin. Son olarak bölgeyi ılık su ile temizleyin.

 • Zeytinyağı ve Toz Kırmızı Biber

Zeytinyağının saça faydaları saymakla bitmez bilmeyen yoktur. Bir de kırmızı biber tozu ile karışınca saç dökülmelerinin önüne de geçer.

Malzemeler: 1 fincan zeytinyağı, 2 çağ kaşığı toz kırmızı biber

Nasıl Uygulayacağız? Zeytinyağı ve toz biberi karıştırıyoruz. Saç derimize uygulayarak masaj yapıyoruz ve yarım saat sonra yıkıyoruz.

 • Yeşil Çay

Yeşil çay vücudumuzda pek çok şey için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra, yeşil çay erkeklerdeki kellik ve saç dökülmesini de inanılmaz yavaşlatır.

Malzemeler: Yeşil Çay

Nasıl Uygulayacağız? Yeşil çayı kafamıza uyguluyoruz ve 10 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile yıkıyoruz.

Bunların dışında saç dökülmesini azaltacak kozmetik ürünlerde vardır:

 • Fiber saç tozu
 • Saç Perukları
 • Sentetik peruklar
 • Sentetik ya da insan saçından yapılan peruk
 • Çıtçıtlar
 • Cerrahi Operasyonlar
 • Lazer

Cerrahi Operasyon İle Kellik Çözümü

Saç nakli (saç ekimi), kafa derisinde saç dökülen alanlara saç ekme işlemidir. Kılların yoğun olduğu bölgelerdeki kıl kökleri alınarak kafa derisinde boş olan yerlere yerleştirilir. Ardından mikrograflar, saç foliküllerini nakleden nakil operasyonunda yenilikçi bir teknik kullanılır.

Kellik Problemini Ortadan Kaldırmak İçin Saç Ektirme Yöntemi Nedir?

Saç folikülleri, sağlıklı, kel dirençli saçlı donör bir alandan alınır ve alıcı alana taşınır ardından mümkün olduğunda doğal yöntemler ile bir şekilde yine ekilir.

Kelliği Engellemek İçin Saç Nakli Tipleri Nelerdir?

Folliküler Ünite Trasplantasyonu (FUT ve Foliküler Ünite Eksraksiyonu (FUE)) gibi iki yöntem bulunur.

FUT Tipi Saç Naklini Kimler Tercih Etmeli?

 • Daha küçük kellik alanına sahip kişiler.
 • Daha kısa saç stilleri kullanmak isteyen bireyler.
 • Sporcu gibi aktif yaşam tarzına sahip kişiler.
 • Daha hızlı iyileşme isteyenler

Kellik, düşük benlik saygısına sebep olur. Fakat teknolojinin hızlı ilerlemesi ile beraber bu tamamen iyileştirilebilen bir hale gelmiştir. Saç ekimi kellik için kalıcı bir çözümdür. Ameliyatınız için doğru saç nakil cerrahını seçmek öncelikli hedefiniz olmalı.

Son olarak kellik problemi yaşan kişiler için birkaç tavsiyemiz vardır, unutmayın kellik çözümsüz bir sorun değildir!

 • Saçı dökülen tek kişi siz değilsiniz, unutmayın!
 • Şuan saçını kaybetmekte olan 50 milyon kişi var!
 • Korkutucu bir diğer bilgi ise saçlarınızın incelmeden birden dökülmeye başlayabilir, panik olmayın bir uzmana danışın.
 • Korkmaya gerek yok, saç dökülmesini engellemenin birçok yolu var.
 • Kendinizi analiz edin.
 • Probleminizi ne kadar erken fark ederseniz kelliğin önüne geçmek de o kadar kolay olur.

Yukarıda yazmış olduğumuz yazımızda pek çok insanın büyük problemi olan kellik üzerine bilmeniz gereken tüm bilgilere elimizden geldiğince değinmeye çalıştık. Böyle bir problem yaşıyorsanız eğer moral ve motivasyonunuzu olabildiğince yüksek tutmaya özen gösterin. Unutmayın kellik problemi çözümsüz bir problem değildir!

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.