Evde Tırnak Bakımı ve Manikür Nasıl Yapılır?

Evde Tırnak Bakımı ve Manikür Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı nasıl yapılır? Evde tırnak bakımı nasıl yapılır? Evde manikür nasıl yapılır? Hijyen sağlımız için çok önemlidir. Gün içerisinde bir çok yere dokunduğumuz için ellerimiz kirlenmekte ve bu kirliliği tırnaklarımız da paylaşmaktır. Tırnaklarımız vücudumuzdaki önemli yerlerden bir tanesi olmasının yanı sıra hayatımızda çok büyük öneme sahiptir.

Mesela ucunu kaybettiğiniz bantları, düz zemine düşen iğneleri vb. şeyleri almak ya da açmak için tırnaklarımızdan yardım alırız. Bu yüzden tırnaklarımıza bakım yapmak da bir o kadar önemli olmalıdır. Tırnaklarımızda oluşan ölü deriler, mantarlar, yaralar, tırnak batmaları, tırnak mantarları gibi şeylere de bu bakımlarla engel oluruz.

Tırnak bakımı kadın ve erkeklerin yapması gereken bir bakımdır. Tırnaklarının güçlü ve güzel durmasını herkes ister. İşte bu görüntü için de düzenli bir tırnak bakımı gerekir. Bugün size tırnaklarınızın bakımı ile ilgili çoğu şeyi aktaracağız. Tırnak bakımında bulunan önemli noktalar, manikürün püf noktaları da size söyleyeceğiz.

Tırnak Bakımı Nedir?

Tırnak bakımı adından da anlaşılacağı gibi tırnaklarımızın daha sağlıklı bir şekilde olması için yapılan uygulamaların bütünüdür. Manikürler, kremler, balsamlar vb. Kullanmak, tırnağımızın sağlıklı ve bakımlı olması için yapılan uğraşlar olarak da tanımlanabilir.

Tırnaklarımızın bakımlı olması dış görünüş açısından iyi olduğu gibi deri sağlımız için de çok iyidir. Tırnakta olan ölü derilerden tırnak bakımı yoluyla kurtulacağınız için deri sağlığınızı da etkilemekte. Peki bu tırnak bakımı nasıl yapılır? Yöntemleri nelerdir?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Günlük hayatta temizlik gibi yaşamsal faaliyetlerde kullandığımız bazı ürünler tırnaklarımıza iyi gelmemektedir. Deterjanlar, çamaşır suları ellerimizi ve tırnaklarımızı aşındırmakta. Bu yüzden tırnaklarımıza düzenli şekilde bakım yapmalı ve onları temizlemeliyiz. Tırnağımızı temizlemek ve bakım yapmak için neleri kullanmalı, hangi yöntemlerle bakım yapmalıyız. İşte size cevabı;

Törpü Yardımı ile Tırnağa Şekil Verme

Törpü tırnaklarımızda kullandığımız en güncel malzemedir. Tırnak bakımında büyük bir yeri olan törpü ile önce tırnaklarımıza şekil vermelisiniz. Ama bu şekil vermek olayını fazla abartmamanız gerekmekte.

Eğer gereğinden fazla tırnağınızı törpülerseniz tırnağınızda kırılmalar neden olabilir. Törpüyü eğer duştan sonra ya da elinizi yıkadıktan sonra yumuşak olan tırnağa uygularsanız tırnak sağlığınız için daha iyi olur.

Tırnağın Hijyen Olması

Tırnak temizliğine önem vermeniz gerekir. Gün içerisinde ellerinizi sık sık yıkanmalı ve hatta tırnaklarınız uzunsa eğer tırnakların iç kısımlarını bir müddet su içerisinde bekleterek tırnağınızın içinin de temizlenmesini sağlayın.

Bunun yanında kullanmış olduğunuz ojeler tırnağınızda sararmalara yol açabilir böyle sararmaların olmaması için ojelerinizi 2-3 gün içerisinde tırnaktan çıkarmalısın. Eğer uzun süre tutarsanız oje tırnağın hava almasını engelleyerek tırnak sağlığınızı kötü yönde etkiler.

Tırnakların sağlığı için yöntemleri hep tırnaklara değil aynı zamanda ellerinize de özen göstermelisiniz. Ellerinize bakım yaparsanız tırnak sağlığı açısından iyi olur. Ojenizi çıkarttıktan sonra ellerinize krem sürerek nemlendirebilirsiniz.

Manikür

Tırnak bakımının farklı bir yöntemi olan manikürü de yaparak tırnağınızı temizleyebilirsiniz. Manikürü kuaför salonlarında yaptırabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tırnağınızda bulunan kütikülleri manikür makası ile kesmeniz.

Bunu yapmak için önce elinizi suda bekleterek tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlayıp daha sonra manikür makası ile yukarıya kalkan derileri kesmeniz gerekmekte.

Evde Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde tırnak bakımınızı yukarıdaki uygulamanın yanında ekstra olarak yapabileceğiniz bazı formüller ile tırnaklarınız bakım yapabilir ve onları güçlendirebilirsiniz. Bu formüllerden bazıları şunlardır;

Limon Suyu ve Zeytinyağı ile Tırnak Bakımı

Tırnağınızı güçlendirmek için limon suyu ve zeytinyağını 6 damla limon suyuna 3 yemek kaşığı zeytinyağı ölçüsünü kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra karışımın içine tırnaklarınızı batırıp 10 dakika boyunca bekletin daha sonra ellerinizi yıkayın.

Bunu düzenli olarak uygularsanız büyük bir faydası olacaktır. Bir zaman sonra tırnaklarınızın ne kadar güçlü ve bakımlı olduğunu fark edersiniz. Zeytinyağı içerisinde bulunan antioksidanlar ile tırnağınızı güçlendirirken limon da bakım ve onarım zeytinyağına katkıda bulunur.

Karbonat İle Tırnak Bakımı

Karbonat yardımıyla tırnaklarınızı güçlendirebilir, bakım ve onarımında yardımcı olabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonat ile 1 su bardağı suyu karıştırdıktan sonra tırnaklarınızı suyun içerisine batırın. 15 dakika boyunca bekletin daha sonra ellerinizi yıkayarak temizleyin. Bu yöntemi haftada 2-3 kez düzenli bir şekilde yaparsanız sağlam ve bakımlı tırnaklara sahip olursunuz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Çoğu kişi evinde manikürün nasıl yapılacağını merak ediyor. Evde manikür yapmak aslında çok kolay. Tırnak bakımı için büyük önem arz eden manikür evde nasıl yapılır hadi bakalım.

1. Metal Törpü

Manikür yapmak için öncelikle elinizde metal bir törpü olmalıdır. Maniküre tırnaklarınızı törpüleyerek başlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı tırnak yapınız göre törpüleyerek şekil vermelisiniz. Tırnak yapınız uzunsa badem tırnak yapabilir, kısasa kısa tırnak manikürü uygulayabilirsiniz. Metal törpünüz yoksa ya da bulamadıysanız onun yerine sünger törpü de kullanabilirsiniz. Sünger törpü sayesinde tırnaklarınızdaki pürüzler ortadan kaldırarak tırnaklarınızı cilalayabilirsiniz.

2. Sünger Törpü

Sünger törpü maniküre büyük bir öneme sahiptir. Tırnağını sünger törpü ile törpüleyerek pürüzsüzleştirebilir ve cilalayabilirsiniz. Sünger törpünüzün görevini metal törpüyle yapamazsınız. Eğer metal törpüyle bu işlemleri uygularsanız tırnaklarınız kötü olacaktır.

3. Manikür Suyu

Manikür suyu duyulduğunda çok özel bir su gibi düşünülebilir fakat değildir. Manikür suyunun için sadece sıcak su kullanabilirsiniz. Buradaki amaç sizin tırnaklarınızın yumuşamadı ve ölü derilerin kalkması. Manikür suyunun yardımıyla tırnakların daha bakımlı olsun istiyorsan suyun içerisine birkaç damla limon suyu sıkabilirsiniz. Bunun haricinde ellerin çok kuruyorsa manikür suyuna bir ya da iki damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

4. Tırnak Etleri

Tırnağınızı suda beklettikten sonra kurulayın ardında bir törpü yardımıyla tırnağınızda ki etleri geriye doğru ittirin. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey kullandığınız törpünün çok sivri olmaması gerekir. Tırnak etlerinizin geriye doğru itmek kesmekten daha faydalı olacaktır ama bu etleri kesmenin faydasız olduğu anlamına gelmez.

Eğer maniküre yeni başlayacaksanız tırnak etlerini kesmek yerine geriye itin. Burada faydalı olan yer tırnak etlerini kestiğinizde geri uzar fakat geriye doğru ittirdiğinizde aynı durumla karşılaşmazsınız.

5. Kütikül kesmek

Tırnağınızdaki kütiküller eğer çok kötü duruyorsa onları çok derinden olmamak suretiyle kötü duran yerleri kesebilirsiniz. Kütikül işleminde kullanacağınız makasın da temiz olmasına özen gösterin. Kütiküllerinizi sürekli düzenli olarak kesiyorsanız bu işlemi zaten uyguluyorsunuzdur ama kütikül olmadı süreçte kötü duran bir et varsa onu kesmeyin zamanla ölü deri olacaktır. Eğer ölü deri olmadan önce keserseniz tırnağınızın görüntüsüne ve sağlığına büyük zararlar verebilir.

6. Manikür Sonrası Bakım

Manikürü bitirdikten sonra ellerinizi yıkayın ve nemlendirici bir krem sürün. Krem eliniz tarafından emildikten sonra tırnaklarınız için geliştirilen oje bazını sürerek sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

7. Süsleme

Tırnağınızın bakımını ve manikürünü yaptınız sıra dış görünüşünde. Tırnağınızı çeşitli yollarla süsleyerek bakımınızı bitirdikten sonra tırnaklarınızın güzel görünümüne kavuşursunuz.

Evde manikür, tırnak bakımı yapmak işte bu kadar kolay sizde evinizde tırnak bakımınızı ve manikürünüzü yaparak güzel görünümlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. İyi günler dileriz..

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.