1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Programı

12.11.2022
145
1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Programı

1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Günümüzde artık fit görünmek için hem kadın hem de erkekler daha çok çaba sarf eder hale geldiler. Özellikle de yaz aylarında daha ince, tiril tiril, kiloları daha çok gösteren kıyafetler giyildiğinden, yaza girmeden önce kilo vermek için hummalı bir koşturmaca başlar.

1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet

Bunu yaparken de kısa sürede kilo vermek istediğimizde, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet yok mudur diye düşündüğümüzden hemen çabuk kilo verdiren diyetleri araştırmaya başlarız.

Tabi ki daha yavaş ve periyodik şekilde kilo vermek daha sağlıklıdır. Bu tarz kilo vermenin en büyük avantajı, eğer ki diyeti bırakır ve eski düzene geri dönülürse, verilen kilolar hızlıca geri alınır ki bu da hiç istenmeyen bir durumdur.

Nasıl Kilo Veririm

Bu kadar kısa sürede kilo verdiren şok diyetler yerine, daha erken zamanda diyete başlayıp daha sağlıklı şekilde kilo vermeniz sağlığınız için daha uygun olacaktır. Ayrıca hızlı kilo verdiren diyetleri uygularken, aynı zamanda spor yapmayı da ihmal etmemek gerekir. Hızlı şekilde kilo verildiğinde vücutta sarkmalar meydana gelebilir ve bunun önüne geçmek için vücudu kondisyona sokmak büyük avantaj sağlayacaktır.

Hangi diyet uygulanıyor olursa olsun, ana yemek vaktinde aşırı yüklenme ve aşırı yeme yapmamak gerekir. Porsiyonlar mutlaka küçültülmelidir. Mutlaka ama mutlaka 3 beyazdan, yani şeker, un ve tuzdan uzak durmalıdır. Tüketilen besinlerin içeriğinin karbonhidrat ve yağlı değil, yoğunluklu olarak protein içeriğinde olması kilo alımını yavaşlatacak ve kilo vermeniz için yağ yakımını hızlandıracaktır.

1 haftada 10 kilo verdiren diyet mantığındaki en önemli olay, uzun süre vücudu aç bırakmaktan geçer. Yani yenilen besinler sadece 8 saatlik bir dilimde tüketilirken, geri kalan 16 saatlik dilimde vücut aç bırakılmalıdır. Ancak mutlaka dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir.

İşte size 10 günlük takip edebileceğiniz diyet programı;

1. Gün

Sabah öğününde, artık kelli felli kahvaltı dönemi bitiyor. İnce bir dilim tam tahıllı ekmeğin yanına 1 dilim yağsız beyaz peynir ya da 2 yemek kaşığı yağsız lor yenmelidir. İçecek olarak 1 fincan şekersiz ya siyah çay ya da yeşil çay uygundur.

Öğle öğününde, sabah kahvaltısında olduğu gibi ağır bir öğün yok. Sabah kahvaltıda tam doyamayacağınızı düşünerek, tok tutması açısından 2 adet haşlanmış yumurta ve mevsim yeşillikleri ile yapılmış salata uygundur.

Akşam öğününde ise, protein ağırlıklı beslenme yapılacaktır. Ortalama 100 gram ızgara tavuk (ister but, ister göğüs eti vb.) ve mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış, elma sirkesi ile zenginleştirilmiş yağsız salata uygundur.

2. Gün

Sabah öğününde, 1 dilim ya kepekli ya da tam tahıllı ekmek veyahut galeta yanında 1 dilim yarım yağlı ya da yağsız beyaz peynir ve 1 fincan şekersiz siyah ya da yeşil çay uygundur.

Öğle öğününde, dilerseniz 1 adet simit ile birlikte 1 bardak greyfurt suyu tüketebilir veyahut haşlanmış sebze yanında 4 yemek kaşığı yağsız yoğurt tüketebilirsiniz.

Akşam öğününde, yarım porsiyon buğulama balığın yanı sıra yağsız ve elma sirkesi ile zenginleştirilmiş mevsim salatası uygundur.

3. Gün

Sabah kahvaltılarının pek de değişmediği görüldüğü üzere, sabah öğününde 1 dilim ya kepek ekmeği ya da tam tahıllı ekmek yanında ya 1 adet haşlanmış yumurta ya da 1 dilim yağsız beyaz peynir ile 1 fincan ister siyah ister yeşil çay uygundur.

Öğle öğününde, 1 orta boy kepçe ölçüsünde çorba, yemek kaşığı yağsız yoğurt ve mevsim yeşillikleri yiyerek tamamlayabilirsiniz.

Akşam öğününde, ortalama 100-150 gram yani bir el ayası büyüklüğünde ızgarada pişirilmiş dana biftek ile elma sirkesi ile zenginleştirilmiş 1 kase mevsim salatası ile günü bitirebilirsiniz.

4. Gün

Sabah öğününde, 1 dilim ya kepek ekmeği ya da tam tahıllı ekmek yanında 1 dilim keçi peyniri ve söğüş sebze kahvaltı için uygundur.

Öğle öğününde, biraz farklılık yaparak sebze yemeği tüketebilirsiniz. 4 yemek kaşığı kadar bu zeytinyağlı sebze yemeği yanında, 4 yemek kaşığı kadar yağsız yoğurt ve mevsim yeşillikleri ile güçlendirilmiş yağsız bol salata ile öğle yemeğinizi taçlandırabilirsiniz.

Akşam öğününde, dolu dolu olmamak kaydıyla, 1 tabak hindi haşlamanın yanında elma sirkesinin sağlıklı şekilde geliştirdiği mevsim salatası ile günü tamamlayabilirsiniz.

5. Gün

Sabah öğününde, 1 dilim ya kepek ekmeği ya da tam tahıllı ekmek yanında 1 dilim yağsız beyaz peynir ile 1 fincan ister siyah ya da yeşil çay seçeneklerinden birisi ise güne başlayabilirsiniz.

Öğle öğününde, ortalama 1 porsiyon kadar menemeni bol mevsim yeşillikleri ile donatılmış yağsız salatayla taçlandırarak öğlen temeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Akşam öğününde, dolu dolu olmamak kaydıyla 1 tabak makarna ile 1 kase yağsız yoğurt ile akşamınızı neşelendirebilirsiniz.

6. Gün

Sabah öğününde, 1 dilim kepekli ekmek ya da tam tahıllı ekmek yanında 1 dilim yağsız beyaz peynir ve 1 fincan biberiye çayı kahvaltı için uygundur.

Öğle öğününde, el ayası büyüklüğünü geçmeyecek şekilde 1 adet ızgara köfte, cacık ve mevsim yeşilliklerinden yağsız bol salata ile farklılık yaşayabilirsiniz.

Akşam öğününde, 1 porsiyon kabak dolması ve 1 bardak ayran ile leziz yemeğin keyfine varabilirsiniz.

7. Gün

Sabah öğününde, 1 dilim kepekli ekmek ya da tam tahıllı ekmek yanında 1 dilim yağsız beyaz peynir ve 1 fincan şekersiz ya siyah ya da yeşil çay uygundur.

Öğle öğününde, biraz kahvaltıyı anımsatacak şekilde, 2 dilim yağsız beyaz peynir ile ya 1 dilim kepek ekmeği ya da 1 adet kepekli grissini yanında mevsim yeşilliklerinden salata ve 1 su bardağı yağsız ayran uygundur.

Akşam öğününde, 1 porsiyon ızgara hindi eti ile birlikte yağsız şekilde hazırlanan ve elma sirkesi ile donatılan mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış salata ile haftayı tamamlayabilirsiniz.

Diğer haftaya geçtiğinizde aynı periyodu takip ederek, sağlığınızı tehlikeye atmadan, vermek istediğiniz kiloya kadar bu diyeti sürdürebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.