Daha Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler

Daha Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler

Daha Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler: Sağlıklı Dişler İçin Ne Yapılmalı? Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi de dişler için oluyor. Aslında bakımlarını dikkatli bir şekilde yaptığımızda ya da gereken özeni gösterdiğimizde uzun yıllar boyu en ufak bir şey olmadan kullanabiliyoruz.

Fakat gereken hassasiyetin gösterilmiyor olması, düzensiz ve sağlıksız beslenme, kontrollerin aksatılması ağız ve diş sağlığı hakkında oldukça olumsuz etkilenmemizin ana nedeni. Sizler de sağlıklı dişler için ne yapılmalı diye merak ediyorsanız şuan yazımızı sonuna kadar okuyun.Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler

7 Gece Alışkanlığı İle Sağlıklı Dişlere Sahip Olun

Gece olduğu zaman insanların ağızlarda oluşan bakterilerden kurtulmak, sağlık sorunları ile yüzleşmemek adına yapmaları gereken yedi farklı alışkanlık bulunur. Bu yedi gece alışkanlığı ile sağlıklı dişlere sahip olmanın en temel kuralıdır. Gelin Daha Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler listesinde bu yedi kural neymiş  beraber bakalım;

1. Dişleri fırçalarken süre tutmaya özen gösterin.

Dünyanın dört bir yanında yer alan diş hekimlerinin hepsi ortak olarak dişlerin en az iki dakika boyunca fırçalanması gerektiğine vurgu yapılıyor. Bu süreç içerisinde dişlerin iç kısımları, dış kısımları gibi her alana ulaşmak mümkün. Dişlerde yer alan bütün artıkları temizlemek adına önemli bir etken. Doğru süreye ayak uydurabilmek adına alışkanlık olana kadar süre tutulabilir.

2. Dişleri belirli bir tekniğe göre fırçalamak gerekir.

Dişleri fırçalarken hafif daireler oluşturarak fırçalamak diş minesine zarar vermeden her noktaya erişmede etkilidir. Özellik ile de en arka kısımlarda olan yirmilik dişlere erişime özen gösterilmeli.

3. Elektrikli diş fırçası tercih edilebilir.

Elektrikli diş fırçası hem her yüzeye erişebilirken hem de daha hassas bir şekilde temizlik gerçekleştirecektir.

4. Dil temizliği ilk sıralarda gelmeli.

Her gece yatmadan önce her ne kadar sizleri zorlayacak olsa bile dil temizliği yapılmalı. Bazı fırçaların arka kısımlarında yer alan dil fırçası ile yapılabileceği gibi diş fırçası ile de bir ileri bir geri şeklinde yapılabilir. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin gece uyumadan sağlıklı dişlere sahip olmak için etkili bir yöntemdir.

5. Diş ipi kullanımı önemlidir.

Diş fırçası ile her yüzeye rahat bir erişim sunulmaz. Bu noktada diş arasında kalan atıklardan kurtulmak ve bakteri oluşumlarına engel olmak adına diş ipi tercih edilmeli. Diş ipleri kullanırken de iki parmak arasına geçirildikten sonra aynı diş fırçası gibi hafif dairesel hareketler yapılarak kullanılmasına özen gösterilmeli.

6. Ağız çalkalama suyu kullanmaya özen gösterin.

Her gece aksatılmadan yapılan diş bakımlarını ağız çalkalama suyu ile sonlandırın. Diş etlerinde, dil üzerinde ya da damak yüzeylerinde oluşan bakterilerin ölmesi için önemli bir etkendir. Hem taptaze daha diri bir nefes olmasına yardımcı olacak hem de daha sağlıklı diş için yardımcı olacaktır.

7. Diş gıcırdatmasından kaçının.

Yoğun stres altında olan kişilerin bazen farkında olmadan diş gıcırdatmaları meydana gelir. Tabi  sadece stres anlarında değil bu durum uyurken de meydana gelebilir. Bu anlarda dikkatli olmalı ve dişlerin zarar görmesine engel olmalıyız. Hastalığın teşhis edilmesi de bir hayli zor olduğu için kişilerde boyun,baş ve çene kısımlarında ağrıya neden olabiliyor. Sonuç kısma gelecek olursak sağlıklı dişler ve ağız bakımı için gerekli noktaları göz ardı etmemeye özen göstermeliyiz.

Ağız ve Diş Sağlığının Beslenme İle İlişkisi

Ağız ve diş sağlığının beslenme ile ilişkisine bakılacak olduğu zaman adeta ikisinin biri birileri ile paralel bir şekilde ilerlediği gözlenecektir. Bir insan ne kadar sağlıklı bir şekilde beslenirse o kadar sağlıklı dişlere sahip olacağı bilinir.

Tabi ki bunun tam aksi olan sağlıksız ve dengesiz beslenme sırasında ağız ve diş sağlığının oldukça olumsuz bir şekilde etkileneceği bilinen bir gerçektir. Böyle noktalar ağız ve diş sağlığına oldukça etki ediyorken sağlıklı beslenmek de hayatın en önemli parçalarından bir tanesi olması gerekir.

Beslenme düzenine dikkat ederek hareket etmek; diş ve diş etinden kaynaklı olan hastalıkların önüne geçmek konusunda bir hayli etkili olacaktır. Diş ve ağız sağlığı açısından zararlı olma ihtimalleri yer alan her şeyden uzak kalmak gerekir. Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler listemizde yer alan bu besinlerin ilk sırasında;

  • Şekerli gıdalar
  • Asitli gıdalar
  • Dişlere yapışma özelliği olan besinler
  • Sigara tüketimi
  • Alkol tüketimi
  • Çok soğuk ürünler tüketmek
  • Aşırı sıcak besinler tüketmek gibi etkenler zararın en başında yer almaktadır. Hem dişleri hem de diş etlerini oldukça olumsuz etkilemeleri ile bilinir.Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler

Diş Sağlığını Korumak İçin Önerilen Beslenme Şekli

Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler ile ilgili yazımız da Diş sağlığını olumsuz etkileyecek belirli başlı gıdaları az önce sizler için saymıştık. Özellik ile kola gibi hem dişe yapışan hem asitli hem şekerli olan gıdalardan kesinlik ile uzak kalmak gerekir. Eğer dişleri o an fırçalamak için uygun durumda değilsek diş etlerine ve dişlere masaj yapma özelliğinde olma elma, havuç gibi besinleri tüketmeliyiz.

Hem ağız içerisinde olan bakterilerin ölmesi için etkili olacak hem de dişlere masaj yapma özelliği olacaktır. Böyle anlarda diş fırçalamak için asla imkan yoksa kalıntılardan bir nebze de olsa kurtulmak ve ağzı temizlemek adına su ile çalkalamak gerekir.

Sert yapılı yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Her sert olan yiyecek diş minesine biraz zarar verecek ve daha erken çürüme, kırılma ya da kayıp gibi nedenlere etki edecektir.

Şekerli yapıda olan besinler tüketildikten sonra dişleri korumak adına peynir, süt gibi çürük önlemek konusunda etkili olan yiyecekler tercih edilmeli. En azından dişlere verilen zarar bir nebze de olsa ortadan kalkacaktır.

Beslenme Düzeni Yüzünden Artan Diş Çürükleri

Beslenme düzeni yüzünden artan diş çürükleri herkesin başına gelen etkilerdendir. Bir ülke ne kadar çok gelişiyorsa aslında görülen diş çürüme oranı da bir o kadar yüksektir. Bunun en önemli nedeni ise gelişen ülkelerde beslenme düzeninin bir o kadar değişmiş olmasıdır.

Fast food alışkanlıklarının ortaya çıkması, sigara/ alkol / kahve tüketim oranının artması, düzensiz beslenme ile beraber gelen stres ağız ve diş yapısı üzerinde oldukça olumsuz etkileri ile yer alacak. Hazır gıda üzerine yer alan enstitülerin her geçen gün artıyor olması da bir neden.

Çikolata, kola ya da cips gibi gıdaların çok sık tüketilmesi ağız içerisinde bakterilerin daha hızlı artmasına neden olacak. Bir yandan da süt ve süt ürünleri gibi bakteri oluşumlarına engel olan gıdaların tüketimlerinin azalması ağızda meydana gelen sorunların başlıca nedenlerinden oluyor. Bu yüzden her ne olur ise olsun ağız ve diş sağlığı için sağlıklı beslenme kaçınılmaz zorunluluklarından bir tanesi oluyor.

Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler yazımız ile ilgili sizlerde görüş düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Diş sağlığı ve bakımı konusunda evde hazırladığınız kür yada bitkisel tedavi yöntemlerini bizlere ileterek tecrübelerinize başkaların ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Dişler İçin Önemli Tavsiyeler ile ilgili yazımız gibi bir çok konuda bilgi sahibi olabilmek için bizleri takip edebilirsiniz

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.