Pelteklik Nasıl Düzelir?

Pelteklik Nasıl Düzelir?

Pelteklik Nasıl Düzelir? Pelteklik, sosyal yaşamı etkileyen oldukça ciddi bir konuşma problemidir. Pelteklik konuşma sorunu, kişinin bazı harflerin seslerini olması gerektiği gibi çıkaramaması olarak söylenebilir. Bu problem çocukluk sürecinde kendisini belli eder ve tedavi edilmesi gereklidir.

Tedavi edilmeyen pelteklik sorunu, ilerleyen süreç içerisinde devam eder. Çocuk, küçük olduğu zamanlarda bazı sesleri yanlış duyabilir. Yanlış duyduğu sesleri, doğru olarak çıkaramadığı için bunu bir alışkanlık haline getirebilir. Bu alışkanlığı ilerde bırakamaz ve kişinin peltekliği devam eder.

Bu soruna sahip kişiler, konuşamadıkları harfleri tek başına söylerken zorluk yaşamayabilirler. Ancak bu sesler cümle içerisine girdiği zaman, kişiler bu sesleri çıkamazlar. Bu durum da kişinin pelteklik konuşma sorununu kontrol edemediği anlamına gelir.

Pelteklik Nedenleri Nelerdir?

Pelteklik herkeste aynı sebep ile ortaya çıkan bir sorun değildir. Bazı çocuklarda ya da kişilerde sebepsiz yere görülebilir. Ancak bazı kişilerde ise bazı sorunların sonucu olarak ortaya çıkabilir.

  • Kişi çocukken, bademcik rahatsızlıklarından herhangi birisini geçirmiş ise pelteklik konuşma sorunu ile karşılaşabilir.
  • Diş yapısında var olan bazı sorunlar da kişinin peltek bir şekilde konuşmasına yol açabilir. Ancak diş yapısındaki bozukluk herkeste pelteklik ile sonuç vermez.
  • Doğuştan bir rahatsızlık olan damak eksikliği de pelteklik ile sonuçlanır.
  • Kişinin herhangi bir fiziksel sebebi yokken de peltek konuşması olabilir, psikolojik ya da diğer sebepler de incelenmelidir.
  • Parkinson hastalığı da pelteklik konuşma sorunu ile sonuç verebilir.

Pelteklik Tedavisi

Pelteklik tedavisi yapılmadan önce rahatsızlığın nedeni tespit edilmelidir. Tespit edilen sonuca göre kişinin tedavisinde belirli bir yol izlenebilir. Eğer kişide doğum esnasında oluşmuş olan dil bağı sorunu var ise tedavisi ameliyat ile gerçekleştirilir. Bu ameliyat oldukça basittir ve kısa sürede halledilebilir.

Çocuk eğer peltek ise, peltekliğin hangi sürecinde olduğu tespit edilir. Çocuk, bulunduğu sürecin durumuna göre tedavi almaya başlayabilir. Ailevi durumu ve sevdiklerinden gördüğü destek ile çocuk tedaviye hızlı bir sonuç verebilir. Bazı durumlarda ise pelteklik alışkanlık haline gelmiştir. Bu durumda ise çocuğa tedavi uygulanır. Tedavinin süresi kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yetişkinlerde pelteklik konuşma sorununa rastlanabilir. Bu sorunun geçmişi araştırılmalıdır. Eğer kişi çocukluğunda peltek ise bu hala devam ediyor olabilir. Yetişkinlerde pelteklik kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Çünkü yetişkin kişiler tedaviye daha istekli olurlar. Daha istekli ve daha konsantre bir tedavi süreci ile yetişkinlerde pelteklik tedavisi hızlı sonuç verebilir.

Peltekliğin Psikolojiye Etkisi

Pelteklik sorunu kişinin fiziksel sağlığı açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak kişinin sosyal hayatında bazı durumlara yol açabilir. Özellikle peltek çocukların dışlanmasına ve arkadaşları tarafından taklit edilmesine neden olabilir.

Bu durum sonucunda çocuk kendisinin farklı ve kusurlu olduğunu düşünecektir. Tedavi edilmeyen pelteklik sorunu çocuğun özgüvensiz bir şekilde yetişmesini sağlar. Çocuk, eğitim hayatında da sosyal hayatında da geri planda kalabilir. Kendisini herkes gibi hissetmeli ve kendisini normal karşılamalıdır.

Pelteklik Nasıl Düzelir?

Pelteklik konuşma sorunu özelikle çocukluk döneminde tedavi edilmelidir. Pelteklik ilk fark edildiği an doktora gidilmeli ve izlenmesi gereken yol öğrenilmelidir. Çocuk ilk konuşmaya başladığı an bazı kelimeleri yanlış söyleyebilir ancak pelteklik ayırt edilmelidir.

Eğer çocuğun pelteklik için fiziksel sorunu yok ise pedagog ile destek alınmalıdır. Çocukta peltekliğe neden olan psikolojik sorun keşfedilmeli ve çözüm yolu aranmalıdır. Kıskançlık ya da sevgi eksikliği çocuklarda peltekliğe neden olabilen durumlar arasında yer alabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.